Ukrayna askerleri: ABD’nin Abrams tankları bizi hedef haline getirdi

Ukraynalı askerler, Rusya’ya karşı 24 Şubat 2022’den bu yana süren savaşta kullanılmak üzere ABD’nin gönderdiği Abrams tanklarında bir dizi zafiyet ve kusur olduğuna işaret etti, savaşta bu tankların kullanılmasıyla ilgili şüphelerini dile getirdi. Tankların Ukrayna’ya tedarik edileceğini ilk olarak ABD Başkanı Joe Biden açıklamış, ardından Ukrayna’daki M1 Abrams tanklarının görüntüleri ABD basınına yansımıştı.

CNN International’ın haberine göre, tankları kullanmak için Almanya’da eğitim gören Ukrayna güçleri, bu tankların modern silahları durdurmak için gerekli zırha sahip olmadığını anlattı. Ukraynalı bir asker, “Şu anda zırhı yeterli değil” diyerek, “Ekibi korumuyor. Bu, bugün gerçekten insansız hava araçlarının (İHA) savaşı. Yani, şimdi, tanklar hareket ettiği zaman onları vurmaya çalışıyorlar” değerlendirmesini yaptı.

‘RUS İHA’LARI SEBEBİYLE TANKLAR SINIR HATTINDAN GERİ ÇEKİLDİ’

Bir başka Ukraynalı asker ise bu tankların ‘bir numaralı hedef’ olduğunu söyleyerek “Ekip, savunma olmadan savaş alanında hayatta kalamıyor” ifadelerini kullandı. Ukrayna askerleri ayrıca CNN’le hasar görmüş bir Abrams tankına aktif bir zırh yerleştirme çabalarını da paylaştı. Söz konusu zırhta, isabet alması durumunda patlayarak koruyucu bir karşı patlama yaratacak plastik patlayıcı tabakaları yer alıyordu.

47’nci Mekanize Tugayı’ndan yetkililerin paylaştığı bilgilere göre, Ukrayna’ya gönderilen 31 Abrams tankının hepsi doğudaki cephe hatlarının yakınlarında konuşlu durumda. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri de nisan ayında yaptıkları açıklamada, Abrams tanklarının sınır hattından geri çekildiğini, bunun sebebinin Rusya’nın İHA’larla düzenlediği saldırıların oluşturduğu tehdit olduğunu ifade etmişti.

‘RUSLAR TANKLARA “BOŞ TENEKE KUTU” DİYOR’

CNN’in değerlendirmesine göre, Ukraynalı askerler Abrams tanklarının yetersizliğini, Rusya’nın şubat ayında kontrol altına aldığı Avdiivka kasabası çevresindeki çatışmalar sırasında ‘zor yoldan’ öğrenmişti. Buradaki çatışmalar sırasında atılan bir patlayıcı tankın zırhını delmiş, tankı kullanan asker bacağını kaybetmişti. CNN, Ukrayna’ya ziyaretleri sırasında Abrams tanklarının birinin hemen hep hareketsiz olduğunu ifade ederken, askerler de Polonya’dan henüz gönderilmiş olan tankta teknik sorunlar olduğunu anlattı.

Habere göre, Abrams tanklarının kötü performansı Rusya’daki analistlerin de alay konusu oldu. Tanklar ‘boş teneke kutu’ olarak adlandırılırken, Rusya güçlerinin ele geçirdiği bir Abrams modeli de mayıs ayının başında başkent Moskova’da sergilenen askeri araçlar arasında yer almıştı. Askerlerden biri, NATO’nun Abrams tanklarını asla Ukrayna ordusunun kullanmak zorunda olduğu şekilde kullanmayacağını söyledi.

‘BİZİM SAVAŞIMIZ İÇİN HAZIRLANMAMIŞ EKİPMANLARI GELİŞTİRİYORUZ’

Ukraynalı askerler, tankların ‘NATO tarzı savaş’ için üretildiğini ifade ederken, CNN’e açıklamada bulunan bir Ukrayna Savunma Bakanlığı sözcüsü, “Ukrayna şu anda esasında bizim savaşımız için hazırlanmamış olan ekipmanları test ediyor ve geliştiriyor. Tüm ülkelerden bizi herhangi teknik kapasite düzeylerindeki ekipmanlarla desteklemelerini istiyoruz. Biz hepsini buna göre kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir