İsrail, Refah’a asker göndermeye mi hazırlanıyor?

T24 Dış Haberler

İsrail’in, Gazze’nin en güneyindeki Refah kentine asker göndermeye hazırlandığını gösteren bir video yayımlandı. Kent, Filistin topraklarının 2,3 milyonluk nüfusunun yarısından fazlasının sığındığı ve şiddetli kara çatışmalarına sahne olmayan tek köşesi.

İsrail ordusu, Çarşamba günü yaptığı açıklamada iki yedek tugayın Gazze’deki görevler için seferber edildiğini belirtirken internette dolaşan bir videoda Refah’ın 5 kilometre kuzeyinde yer alan ve İsrail’in aylarca süren hava ve kara harekâtında yerle bir edilen Han Yunus’ta sıra sıra kare şeklinde beyaz çadırların kurulduğu görüldü. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu‘nun hükümet sözcüsü İsrail’in bir kara operasyonuyla “ilerlediğini” söyledi ancak bir zaman çizelgesi vermedi.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’in güneyine düzenlediği saldırı sırasında Nova festivalinden kaçırılan 24 yaşındaki İsrail asıllı Amerikalı Hersh Goldberg-Polin‘in bir videosunu yayımlamasıyla hareketlilik ortaya çıktı. Sol kolunun dirsekten aşağısı olmayan Goldberg-Polin, propaganda videosunda 70 rehinenin İsrail bombardımanlarında öldürüldüğünü söyledi ve İsrail hükümetinden hayatta kalan rehineleri evlerine getirmesini istedi. Videonun tarihi belli değil ancak Goldberg-Polin “yaklaşık 200 gündür” esir tutulduğunu söylediği için son birkaç gün içinde çekildiği anlaşılıyor.

İsrail, Hamas liderliğinin dört tabur savaşçıyla birlikte Refah’ta kamp kurduğunu, İsrailli rehineleri canlı kalkan olarak kullandığını ve Filistinli militan gruba karşı “tam zafer” için ve rehineleri eve getirmek için bir kara operasyonunun gerekli olduğunu iddia etti. 

Ancak uzun süredir tehdit altında olan Refah’a saldırı planı, binlerce sivilin ölümüne yol açacağını ve yardım sevkiyatını daha da aksatacağını söyleyen ABD de dâhil olmak üzere İsrail’in müttefiklerinin yoğun tepkisini çekiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir