AB’ye İsrail çağrısı: İlişkilerini gözden geçirmeli

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Orta Doğu turu kapsamında gerçekleştirdiği Katar ziyaretinin ardından Al Jazeera İngilizce kanalına açıklamalarda bulundu.

Gazze’de kalıcı ateşkes çağrısı yapan ilk liderlerden olan Sanchez, İsrail’in saldırılarının son bulması ve ateşkesin sağlanması için uluslararası kararlılık olması gerektiğini vurguladı.

Sanchez, dedi.

Şubatta İrlandalı mevkidaşıyla İsrail’in Gazze’de insan hakları yükümlülüklerine uyup uymadığının gözden geçirilmesine ilişkin talepte bulunduklarını aktaran Sanchez, şunları söyledi:

“Eğer Avrupa Komisyonu İsrail’in Gazze’de insan haklarına aykırı davrandığını tespit ederse, AB de İsrail ile stratejik ilişkilerini devam ettirip ettirmeyeceğini değerlendirmelidir.”

Sanchez, İsrail’in, Gazze’deki saldırılarında uluslararası yardım kuruluşu Dünya Merkez Mutfağının (World Central Kitchen-WCK) 7 çalışanının öldürmesine ilişkin, “Bu, kabul edilemez. Korkunç ve tehlikeli koşulları kınamalıyız. Gazze’deki insanlar aç ve gıdaya ihtiyaç duydukları için bu insanlar (yardım çalışanları) orada görev yapıyor” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’in, Gazze’ye yardım tırlarının ulaşabilmesi için bir an evvel harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Sanchez, “En baştan beri söylediğim şeyi tekrarlayacağım. Kalıcı ateşkese ihtiyaç var” diye konuştu.

İspanya Başbakanı, “Filistin, bir an evvel bağımsız bir devlet olarak tanınmalı ve Birleşmiş Milletlere tam üye olmalı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir